UTLÄRDA DANSER HÖSTEN 2015
NYBÖRJARE INTENSIV (3 första gångerna) och FORTSÄTTNING (onsdagar, 17.00 – 18.30) |
|||
Vecka | Dans (musik) | Koreograf | Nivå |
37 (9/9) | Lindi Shuffle, Cut A Rug, | Jane Smee, Jo & Rita Thompson | Beginner allihopa |
37 (10/9) | DHSS | Gaye Teather | Beginner |
37 (13/9) | Let’s Chill, Cowboy Charleston | Vivienne Scott, Jeanette Hall & Tonya Miller | Beginner allihopa |
38 (16/9) | Repetition | ||
39 (23/9) | Sweetie | Birthe Tygesen & Niels Poulsen | Beginner NC (nightclub) |
40 (30/9) | Driftaway Cha Cha | Peter Metelnick | Beginner |
41 (7/10) | Pop da Booty | MiXeD Up | Beginner |
42 (14/10) |
Repetition | ||
43 21/10) |
Beyond The Blue Armträning till Undefeated |
Kathy Hunyadi Guyton Mundy |
Improver Improver |
44 (28/10) |
Dream On | Rob Fowler | Beginner (waltz) |
45 (4/11) |
Little Red Book | Dee Musk | Beginner |
46 (11/11) |
Come Dance With Me | Jo Thompson | Beginner |
47 (18/11) |
Repetition | ||
48 (25/11) |
The Bomp | Kim Ray | Improver |
49 (2/12) |
Extra danstillfälle – danslista med lättgruppen 18.30-20.15 | ||
OBS! Uppvisningsträning 17.00-18.30!! |
|||
9/12 | Julavslutning – Gemensam! | ||
LÄTT (onsdagar 18.45 – 20.15) |
|||
Vecka | Dans (musik) | Koreograf | Nivå |
36 (2/9) | Repetition | ||
37 (9/9) | 1) Before the devil 2) Bonus: Little red book |
1) Alan Birchall 2) Dee Musk |
1) Improver 2) Beginner |
38 (16/9) | Cheerio | Roy Verdonk & J M Belloque | Improver |
39 (23/9) | Repetition | ||
40 (30/9) | The Bomp | Kim Ray | Improver |
41 (7/10) |
Ta mig tillbaka | Jessica Boström | Intermediate |
42 (14/10) |
Repetition | ||
43 (21/10) |
Don´t make me suffer (EZ) | Juliet Lam | Improver |
44 (28/10) | Tell the world | Robbie McGowan Hickie | Improver |
45 (4/11) |
Repetition | ||
46 (11/11) |
Bosa Nova | Phil Dennington | Improver |
47 (18/11) |
Open my eyes | Tina Argyle | Improver |
48 (25/11) |
Repetition | ||
49 (2/12) |
Sista tillfället – Danslista med nybörjarna 18.30-20.15 | ||
OBS! Uppvisningsträning 17.00-18.30!! |
|||
9/12 | Julavslutning – gemensam | ||
MEDEL (tisdagar, 17.30 – 19.00) |
|||
Vecka | Dans (musik) | Koreograf | Nivå |
36 (1/9) | Ta mig tillbaka | Jessica Boström | Intermediate |
37 (8/9) | Vi håller på en timme extra för er som vill, till 20.00.Mind Over Matter | Niels Poulsen & Simon Ward | Intermediate pop/rock |
38 (15/9) | Don’t Let The Sun Go Down | Niels Poulsen & Simon Ward | Intermediate NC |
39 (22/9) | Repetition | ||
40 (29/9) | And Get It On | Daniel Trepat & José Belloque Vane | Intermediate |
41 (6/10) | Far From The Charts | Niels Poulsen | Easy Intermediate |
42 (13/10) | Tough Love | Karl-Harry Winson | Intermediate |
43 (20/10) | Repetition | ||
44 (27/10) | Cliché Love Song (Vinnare – Windy City 2015) |
J Thompson & J Robinson & G Mundy | Intermediate |
45 (3/11) | Repetition | ||
46 (10/11) | Don´t make me suffer (EZ) | Juliet Lam | Improver |
47 (17/11) | Twist & Turns | Maddison Glover | Intermediate |
48 (24/11) | RepetitionBonus: Ticket to the blues | Niels Poulsen | Beginner |
49 (1/12) | Danslista terminens danser + lite till….OBS! Förlängt tillfälle:17.30-20.00 | ||
9/12 | Julavslutning – gemensam. | ||
MEDEL/SVÅR ”Intensiv” (söndagar, 18.45 – 20.30) |
|||
Vecka | Dans (musik) | Koreograf | Nivå |
35 (30/8) | 1) Pop´n Drop 2) Have I Told You |
1) Dee Musk & Ria Vos 2) Anna Oldberg |
1) Intermediate 2) High intermediate |
36 (6/9) | Witness | F Whitehouse & D Bailey | Phrased advanced |
37 (13/9) | Never Been To Spain | Jo Thompson Szymanski | High Intermediate |
38 (20/9) | Repetition | ||
39 (27/9) | Ta mig tillbaka | Jessica Boström | Intermediate |
40 (4/10) |
Can´t Feel My Face//Bonus: Before the devil | Rachael Mc Enaney-White & Maddison Glover // Alan Birchall | High Intermediate//Improver |
41 (11/10) |
And Get It On | Daniel Trepat, José Miguel Belloque Vane | Intermediate |
42 (18/10) |
Extreme Love | Niels Poulsen | Intermediate |
43 (25/10) |
Cliché Love Song (Vinnare – Windy City 2015) |
J Thompson & J Robinson & G Mundy | Intermediate |
44 (1/11) |
Don’t Make Me Suffer | José Miguel Belloque Vane, Sebastiaan Holtland, Roy Verdonk | Advanced (waltz) |
45 8/11) |
Repetition | ||
46 (15/11) |
1) Twist & Turns 2) Second Hand Heart |
Maddison Glover Maggie Gallagher |
Intermediate x 2 |
47 (22/11) |
Repetition bonus: The Bomp | Kim Ray | Improver |
48 (29/11) |
OBS! Utökat tillfälle, vi börjar 17.30Utlärning: Almost LoverBonus: Tell The World | Klara WallmanRobbie McGowan Hickie | High IntermediateImprover |
49 (6/12) | Extra danstillfälle – danslista OBS! Vi börjar 17.30 | ||
9/12 | Julavslutning – gemensam. |
UTLÄRDA DANSER VÅREN 2015
LÄTT (onsdagar, 19.05 – 20.35) |
|||
Vecka | Dans (musik) | Koreograf | Nivå |
3(14/1) | Repetition | ||
4 (21/1) | Beyond the blue | Kathy Hunyadi | Beginner |
5 (28/1) | 1) Booze Cruise 2) Where we´ve been | 1) Charles Alexander 2)Lana Harvey Wilson | 1) Beginner/Inprover 2) Intermediate |
6 (4/2) | Blue Night Cha | Kim Ray | Beginner |
7 (11/2) | True Love | Maria Maag | Improver |
8 (18/2) | Repetition | ||
9 (25/2) | Junior Geronimo | Gaye Teather | Improver |
10 (4/3) | Crazy Foot Mambo | Paul Mc Adam | Improver |
11 (11/3) | Heart of an angel | Wiliam Brown | Improver |
12 (18/3) | Repetition | ||
13 (25/3) | Yes! EZ | Suzi Beau | Improver |
14 (1/4) | Toes | Rachael McEnaney | Improver |
15 (6/4) | Extra tillfälle: Påskdans – danslista för alla grupperna. OBS! Måndag | ||
15 (8/4) | Galway girls | Chris Hodgson | Improver/Intermediate |
16 (15/4) | Repetition | ||
17(22/4) | X-tra danstillfälle!Danslista | ||
MEDEL (onsdagar, 17.30 – 19.00) |
|||
Vecka | Dans | Koreograf | Nivå |
3 (14/1) | Repetition | ||
4 (21/1) | Woman Trouble | Tina Argyle & Karl-Harry Winson | Improver/Intermediate |
5 (28/1) | Wrapped Up | Simon Ward | Intermediate |
6 (4/2) | Repetition | ||
7 (11/2) | Hard Work | Neville Fitzgerald & Julie Harris | Intermediate |
8 (18/2) | Uptown Funk | Rob Fowler | Intermediate |
9 (25/2) | Go Ahead (vals) | Jessica Boström | Intermediate |
10 (4/3) | Repetition | ||
11 (11/3) | Junior Geronimo | Gaye Teather | Improver |
12 (18/3) | Up | Alison Biggs & Peter Metelnick | Intermediate |
13 (25/3) | Repetition | ||
14 (1/4) | Run Away With You | Neville Fitzgerald & Julie Harris | Intermediate |
15 (6/4) | Extra tillfälle: Påskdans – danslista för alla grupperna. OBS! Måndag | ||
15 (8/4) | Yes! EZ | Suzi Beau | Improver |
16 (15/4) | Repetition | ||
17 (22/4) | Extra tillfälle: danslista | ||
MEDEL/SVÅR (INTENSIV)(söndagar, 18.45 – 20.30) |
|||
Vecka | Dans | Koreograf | Nivå |
2 (11/1) | Repetition Bonus: Booze Cruise | Charles Alexander | Improver/Novice |
3 (18/1) | Extra pass: 16.30 – 18.30, Repetition /önskedanser Nothing Really Matters | Roy Verdonk & José Belloque Miguel Vane | Intermediate |
4 (25/1) | Repetition | ||
5 (1/2) | Go Ahead (vals) | Jessica Boström | Intermediate |
6 (8/2) | Washed in the water | Rachael McEnaney & Jo Thompson Szymanski | Intermediate |
7 (15/2) | 1) Wrapped Up 2) You`ll be okay | 1) Simon Ward 2) Rachael McEnaney | 1) Intermediate 2) High Intermediate/Advanced |
8 (22/2) | Have Fun Go Mad | Scott Blevins | Intermediate |
9(1/3) | Bubbles Dahhling | Simon Ward & Niels Poulsen | High Intermediate |
10 (8/3) | The Boy Can Dance | Yvonne Andersson | Intermediate |
11 (15/3) | Specialsöndag !! 18.45-19.30 Repetition. 19.30-21.00 Utlärning: Take me to Church | Guyton Mundy & Fred Whitehouse | Phrased Advanced |
12 (22/3) | Up | Alison Biggs & Peter Metelnick | Intermediate |
13 (29/3) | Repetition. 20.30-21.00 Repetition: Take me to church | ||
15 (6/4) | Extra tillfälle: Påskdans – danslista för alla grupperna. OBS! Måndag | ||
15(12/4) | Extralångt pass. 18-20.30. Danslista & önskedanser . Utlärning Run.Repetition. 20.30-21.00 Repetition: Take me to church | Scott Blevins | High Intermediate |
16(19/4) | Repetition 18.45 – 20.30 Bonus: Like A PhoenixOBS! Genomgång: No Goodbyes 18.15 – 18.45 | Rhoda Lai | Intermediate/Advanced |
18 ( 3/5) | Extra danstillfälle! Danslista och önskedanser |